+48 77/40-40-248 fax +48 77/40-40-250 sekretariat@zoznamyslow.pl

Jak wybrać plecak szkolny?

sie 30, 2021 | Informacje, Ogłoszenia

Tornister lub plecak są jedną z wielu rzeczy na liście, która przed 1 września musi być skompletowana oraz „zatwierdzona” przez małego ucznia. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie?

Dziecko przy wyborze plecaka kieruje się przede wszystkim wyglądem. Najważniejszy jest wówczas fakt, czy plecak ma obrazek z księżniczką lub superbohaterem. Dla rodzica najważniejsze będzie zdrowie dziecka, czyli czy plecak nie deformuje pleców pociechy.

Oto kilka ważnych aspektów na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupie tornistra:

– Według zaleceń fizjoterapetów plecak dziecka powinien być lekki i dostosowany do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka.
– Na rynku nie ma „uniwersalnego” plecaka, który będzie pasował do każdego dziecka.
– Musimy zwrócić uwagę na napięcie mięśniowe dziecka. Jeśli jest ono niskie, trzeba dobrać sztywniejszy plecak.
– Fizjoterapeuci zalecają również, by zwracać uwagę na szelki, które nie mogą odstawać od ciała dziecka. Plecak koniecznie musi posiadać szelki z możliwością regulacji – tak, aby optymalnie dobrać wysokość, na której nasze dziecko będzie nosiło tornister. Paski powinny być też dość szerokie, dzięki temu ciężar plecaka rozkłada się nich równomiernie i nie wbijają się w skórę ucznia.
– Pamiętajmy, by szczyt plecaka był na tym samym poziomie co ramiona.
– Jeśli w plecaku zamontowany jest pas biodrowy, należy zwrócić uwagę by pas rzeczywiście opierał się na biodrach a nie na lędźwiach dziecka.
– Oprócz tego, należy pamiętać o bezpieczeństwie dziecka i zwrócić uwagę na elementy odblaskowe.

Musimy pamiętać, że waga plecaka wraz z zawartością nie może przekraczać 10% masy ciała naszej pociechy. Oznacza to, że jeżeli nasze dziecko waży 35 kilogramów, jego spakowany do szkoły plecak nie może być cięższy niż 3,5 kilograma.

 

?
?
Skip to content