+48 77/40-40-248 fax +48 77/40-40-250 sekretariat@zoznamyslow.pl

Diagnostyka endoskopowa przewodu pokarmowego

sie 19, 2021 | Informacje, Ogłoszenia

Badania endoskopowe są niezwykle pomocnymi badaniami w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego. To czego lekarz nie jest w stanie dostrzec podczas badania USG, możliwe jest do oceny właśnie podczas badań endoskopii. Jednym z badań diagnostyki endoskopowej jest kolonoskopia- podstawowe badanie do rozpoznawania raka jelita grubego. Pod względem śmiertelności zajmuje on wśród nowotworów drugie miejsce po raku płuc. Nowotwór jelita grubego potrafi rozwijać się bezobjawowo nawet przez 10 lat i zwykle wykrywa się go niestety zbyt późno. Wczesne rozpoznanie – możliwe właśnie dzięki kolonoskopii – daje tymczasem niemal stuprocentową szansę na pełne wyleczenie.

Chcemy przedstawić Państwu na czym polega badanie oraz jak się do niego przygotować.

Do przeprowadzenia badania używa się giętkiego kolonoskopu, dzięki któremu lekarz wprowadza narzędzia zabiegowe do jelita grubego, pompuje powietrze oraz płyn do przepłukiwania badanego odcinka. Na końcu przyrządu znajduje się kamera ze źródłem światła, pozwalająca na obserwowanie wnętrza przewodu pokarmowego.  W czasie przesuwania endoskopu do jelita pompowane jest powietrze umożliwiające dokładne obejrzenie jelita.  Jeśli zachodzi potrzeba, lekarz może wykonać biopsję, czyli pobranie wycinków podejrzanych zmian, które zostaną przekazane do badania histopatologicznego. W ten sposób można odróżnić np. raka jelita grubego od innych schorzeń.

Dzięki użyciu odpowiednich narzędzi wykonuje się również zabiegi takie jak:

  • Usuwanie polipów,
  • Usuwanie ciał obcych
  • Tamowanie krwawień
  • Poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego

Przygotowanie do badania kolonoskopii polega na dokładnym oczyszczeniu jelita grubego z zalegających resztek pokarmowych. Pacjent musi zastosować dietę ubogoresztkową lub płynną  oraz przyjąć doustne preparaty przeczyszczające. W przeddzień badania można zjeść lekkie śniadanie. Po tym posiłku nie powinniśmy przyjmować już pokarmów stałych. Dobrym pomysłem jest picie czystego wywaru zup, wody oraz przejrzystych soków.

Przypominamy, że w Namysłowskim Centrum Zdrowia wykonujemy badania endoskopowe przewodu pokarmowego: kolonoskopię i gastroskopię.  Na badanie zarejestrować można się osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 77 40 40 227, 77 40 40 254. Warunkiem skorzystania ze świadczeń jest posiadanie skierowania do pracowni endoskopii ze wskazaniem rodzaju zabiegu: kolonoskopia lub gastroskopia.

?
?
Skip to content