Słoneczne kąpiele w okresie wakacyjnym sprawiają, że nasza skóra wygląda ładniej i zdrowiej, i często czujemy się w niej o wiele lepiej. Słońce dostarcza, potrzebnej naszemu organizmowi witaminy D- która pełni w organizmie wiele funkcji, miedzy innymi: wzmacnia układ odpornościowy oraz dba o zdrowie układu kostnego. Niestety dla niektórych ludzi opalanie kończy się poparzeniami skóry i problemami zdrowotnymi. Lista wad i zalet opalania jest długa. Dziś przedstawimy Państwu kilka zasad zdrowego i odpowiedzialnego opalania. Podpowiadamy jak bezpiecznie opalać się i uniknąć niebezpiecznych poparzeń:
- Opalanie w odpowiednich godzinach: najlepiej unikać opalania w godzinach od 11:00 do 15:00- wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na poparzenia.
- Zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem UV: dostosowanie odpowiedniego kremu z filtrem- najlepiej wysokim SPF 50 bez względu na odcień karnacji.
- Stosowanie kremów z filtrem: co 2-3 godziny oraz każdorazowo po wyjściu z wody.
- Odpowiednie nawodnienie organizmu: pamiętajmy, że w upalne dni organizm traci najwięcej wody. Odwodnienie utrudnia regenerację skóry.
- Ochrona twarzy, oczu, głowy: bardzo ważna by uniknąć udaru słonecznego, do którego dochodzi na skutek zbyt intensywnego działania promieni słonecznych- pamiętajmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
- Ochrona znamion na skórze: należy odpowiednio zabezpieczyć znamiona na skórze- pomocny będzie tutaj sztyft z filtrem UV. Warto udać się do dermatologa, który oceni stan naszej skóry i zwróci uwagę na miejsca, które należy szczególnie chronić przed słońcem.
- Pielęgnacja skóry po opalaniu: odpowiednie nawilżenie łagodzi powierzchniowe podrażnienia- najlepsze balsamy, mleczka, żele: nawilżająco-kojąco- łagodzące.
Bezpieczne opalanie= opalanie z umiarem. Pamiętajmy by przyzwyczajać skórę do słońca stopniowo i stosować się do zasad bezpiecznego opalania.