Drodzy Pacjenci, Rodziny, Mieszkańcy Powiatu Namysłowskiego,
jest mi niezmiernie trudno, ale muszę przekazać Państwu bardzo ważną
informację. Z powodu bardzo złej kondycji finansowej Narodowy Fundusz
Zdrowia przedstawił naszemu Szpitalowi wartości kontraktów na 2026 rok
znacznie poniżej wartości świadczeń wykonanych w roku ubiegłym.
Wielokrotnie zwracaliśmy się do NFZ-u o zwiększenie finansowania na leczenie
w poradniach i w oddziałach szpitalnych jednak dotąd spotykamy się z odmową. Obecnie praktycznie nie
ma możliwości zwiększenia kontraktu mimo przedstawiania najbardziej zasadnych argumentów. Nawet
w przypadku świadczeń teoretycznie nielimitowanych, jeżeli zdecydujemy się na przekroczenie wartości
określonych w umowie, ich koszty zostaną opłacone najprawdopodobniej w przyszłym roku i do tego
częściowo.
Zostaliśmy postawieni w sytuacji bez wyjścia. Z jednej strony jesteśmy dla Państwa. Znakomita
większość ludzi wybiera zawód medyczny powodowana chęcią niesienia pomocy innym. Udzielanie
świadczeń medycznych, dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne Pacjentów i szeroko pojęta dostępność jest
sensem istnienia szpitala powiatowego. Z drugiej strony nie możemy wykonywać świadczeń
zdrowotnych, za które nikt nam nie zapłaci lub zapłaci w wysokości niepokrywającej kosztów. Jako
podmiot medyczny musimy zapewnić Wam, Pacjentom dostęp do leczenia, diagnostyki, leków,
materiałów jednorazowych i wyrobów medycznych, a także do posiłków, wymaganego transportu
medycznego, artykułów higienicznych i innych usług oraz spełnić wszystkie wymagania dotyczące
pomieszczeń, ich wyposażenia i sprzętu medycznego. Jako pracodawca i przedsiębiorstwo, musimy
mieć także zapewnione finansowanie na wynagrodzenia personelu, podatki, utrzymanie budynku
i sprzętu, prąd, wodę i wszystko inne co jest niezbędne do utrzymania ciągłości działalności.
Jesteśmy w sytuacji, gdy samym zaangażowaniem, umiejętnościami i troską o dobro Pacjentów nie uda
nam się pokonać bariery, która stoi na naszej drodze. Aby móc dalej być w gotowości i odpowiadać na
potrzeby Pacjentów, nie możemy doprowadzić do upadku szpitala. Sytuacja zmusiła nas do podjęcia
trudnej decyzji i ograniczenia liczby udzielanych świadczeń do limitów określonych w umowach
z NFZ.
W najbliższym czasie pracownicy szpitala będą kontaktowali się z Pacjentami oczekującymi w kolejkach
na udzielenie świadczenia aby zmienić ich termin, przesunąć w czasie na późniejszy okres.
Gorąco apelujemy, w przypadku gdyby ktoś z Państwa nie mógł skorzystać z wyznaczonego terminu
konsultacji czy innego świadczenia, bardzo prosimy o wcześniejszą informację. Te zwolnione miejsca
będziemy proponować kolejnym osobom oczekującym w kolejce.
Nie ustajemy i raz po raz zwracamy się do NFZ aby zwiększył nasze limity i aby dostępność do leczenia
była lepsza. Mogą Państwo pomóc w naszych staraniach zgłaszając do Narodowego Funduszu Zdrowia,
Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta utrudniony dostęp do świadczeń medycznych z powodu
niskiego kontraktu.
Z wyrazami szacunku i mimo wszystko nadziei, na poprawę sytuacji w której znaleźli się Pacjenci
i Szpital.
Katarzyna Libor – Mazur
Prezes Zarządu Namysłowskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o.
wraz z Zespołem Pracowników i Współpracowników Szpitala

