+48 77/40-40-248 fax +48 77/40-40-250 sekretariat@zoznamyslow.pl

Kleszcz- jak się go ustrzec i jak się go pozbyć?

wrz 3, 2021 | Informacje, Ogłoszenia

Kleszcze to pajęczaki, które spotkać możemy w lasach, na łąkach, w miejskich parkach czy na trawnikach. Stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia głównie z powodu chorób odkleszczowych, takich jak: borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze są najbardziej aktywne w okresie od marca do października, do ukąszeń dochodzi nawet w zimowych miesiącach gdy temperatury powietrza utrzymują się długo powyżej 0°C. Kleszcze nie zawsze od razu wbijają się w naszą skórę, szukają idealnego miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza. Samo ugryzienie kleszcza nie jest groźne. Niebezpieczeństwo stanowią jednak choroby, które kleszcze mogą przenosić. W naszym kraju najczęstszą chorobą wywoływaną przez te pasożyty jest borelioza.

Jak ustrzec się kleszcza?

 1. Odpowiedni ubiór – wybierając się na zalesione tereny warto założyć długie spodnie i zakryte buty.
 2. Warto dokładnie obejrzeć ciało, zwracając szczególną uwagę na obszary, w które najczęściej wbija się kleszcz: fałdy skóry, w zgięciach stawów, pod pachami, za uszami, we włosach.
 3. Stosowanie preparatów odstraszających owady – przed wyjściem z domu warto spryskać swoje ubrania i odsłonięte części ciała.
 4. Nie używajmy perfum i pachnących kosmetyków, bo niektóre zapachy działają jak wabiki (szczególnie wanilia i kokos).
 5. Unikajmy zapuszczania się w krzaki i wysokie trawy, najlepiej chodzić środkiem ścieżek.
 6. Przez kleszczami należy również zabezpieczać domowe zwierzęta, zwłaszcza psy, dla których odpowiednim zabezpieczeniem będzie obroża przeciw kleszczom.

Jak usunąć kleszcza?

Kluczowe w tej sytuacji jest jak najszybsze usunięcie wbitego w skórę kleszcza.

 1. Kleszcza należy chwycić pęsetą jak najbliżej skóry i pewnym ruchem wyciągnąć do góry.
 2. Miejsce ukąszenia zdezynfekujmy środkiem dezynfekującym lub alkoholem 70%.
 3. Problemem jest urwany kleszcz – jeśli przy wyciąganiu kleszcza oderwiesz mu główkę, najlepiej usunięcie kleszcza pozostawić profesjonaliście i zgłosić się do chirurga, który w znieczuleniu miejscowym lekko natnie skórę i usunie resztki pajęczaka.
 4. Bardzo ważne jest by kleszcza niczym nie smarować ani wyciskać. Efektem takich działań jest to, że kleszcz wypluwa ślinę i zawartość układu pokarmowego do rany, a wtedy przenikają do niej wszystkie drobnoustroje.
 5. Bardzo ważnym krokiem jest dokładna obserwacja miejsca ukąszenia. Jeśli zaczerwienienie, które obserwujemy po wyciągnięciu kleszcza nie zmniejsza się, a rozszerza, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

 

?
?
Skip to content